O mnie

Nazywam się Bogdan Klich.

Jestem doświadczonym politykiem, od lat skutecznie działającym na arenie krajowej i międzynarodowej, zaangażowanym w działalność na rzecz Polski oraz w sprawy Krakowa i jego mieszkańców.

Z wykształcenia jestem lekarzem medycyny (Akademia Medyczna w Krakowie) oraz historykiem sztuki (Uniwersytet Jagielloński). Obecnie wykładam w Katedrze Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzę również wykłady na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Jestem autorem ponad dwudziestu publikacji poświęconych polityce zagranicznej i bezpieczeństwu międzynarodowemu. Mówię biegle po angielsku, znam również język francuski.

Jestem rodowitym mieszkańcem Krakowa, mężem oraz ojcem trójki dzieci. Staram się poświęcać rodzinie każdą wolną chwilę, uwielbiamy wspólne wycieczki rowerowe. Moją pasją jest zdobywanie górskich szczytów i ogród.

Życiorys

1960

Urodziłem się w Krakowie.

1980-1981

Byłem jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów
w okresie stanu wojennego zostałem internowany w Załężu.

1993

Założyłem Międzynarodowe Centrum Rozwoju Demokracji działające na rzecz budowy demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz w krajach postkomunistycznych.

1998-1999

Współtworzyłem polskie stanowisko negocjacyjne i byłem doradcą
głównego negocjatora Polski z Unią Europejską.

1999-2000

Jako Wiceminister Obrony Narodowej byłem odpowiedzialny za współpracę Polski z NATO oraz za rozszerzenie współpracy wojskowej Polski z Litwą, Łotwą, Estonią, Słowacją i Ukrainą.

2001

Utworzyłem Instytut Studiów Strategicznych specjalizujący się w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego i polityki zagranicznej.

2001-2004

Jako poseł na Sejm IV kadencji pełniłem funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Obrony Narodowej.

2003

Reprezentowałem Polskę podczas Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

2004-2007

Byłem posłem do Parlamentu Europejskiego, jako przewodniczący Delegacji PE do spraw relacji z Białorusią.

Byłem członkiem Komisji Spraw Zagranicznych, Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, a także aktywnie wspierałem polską mniejszość i demokratyczną opozycję na Białorusi.

2007-2011

Pełniąc funkcję Ministra Obrony Narodowej przeprowadziłem proces profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP, m. in. likwidując przymusowy pobór oraz zapewniając nowoczesne wyposażenie dla polskich żołnierzy.

2011-...

Obecnie reprezentuję Kraków
i jego mieszkańców w Senacie.